*
показати повний текстІнсектна алергія - алергічні реакції, що виникають при контактах з комахами та їх метаболітами: дотику з ними, вдиханні частинок тіла комах або продуктів їхньої життєдіяльності, укусах та укусах комахами.
Можливі перехресні реакції на контакт із комахами одного сімейства чи загону.
Розрізняють токсичні та алергічні реакції на укус перетинчастокрилими. При цьому токсичні реакції відзначаються при множинному ужаленні комахами. Клінічна картина токсичної реакції характеризується наявністю симптомів інтоксикації – головний біль, озноб, нудота, гематологічні зміни, ураження нервової системи (судоми, параліч та ін.). Алергічна реакція на укус перетинчастокрилих є опосередкованою і тому розвивається досить швидко. При цьому відзначається виражена місцева реакція у вигляді гіперемії, набряку, уртикарних та везихулезних висипів (у тяжких випадках – аж до некротизації тканин). Проте наявність вираженої місцевої реакції необов'язково. Системні реакції проявляються у вигляді кропив'янки, набряку Квінке, бронхоспазму, симптомів риніту, анафілактичного шоку – основної причини смерті. Крім цього можуть бути симптоми інтоксикації. Деякі автори описують і пізню реакцію на ужаленіе, що відповідає алергічній реакції III та IV типу з ураженням нирок, печінки, судин, нервової системи, геморагічним васкулітом, реакцією за типом сироваткової хвороби. Слід зазначити, що тяжкість алергічних проявів наростає з кожним епізодом укусу.
Алергічні реакції можливі при укусах двокрилими комахами, клопів, москітів, ґедзів, комарів, бліх та ін. Реакція носить переважно місцевий характер. Однак можливі і системні реакції у вигляді кропив'янки, набряку Квінке, бронхоспазму, а також інтоксикації.
Алергічні реакції, пов'язані з інгаляцією або контактом з лусочками та продуктами життєдіяльності комах, обумовлені впливом алергенних компонентів лускокрилих (мотиль, метелики), струмків, тарганових, прямокрилих (коники), перетинчастокрилих та ін. Клінічну картину ядухи, рідше - дерматит.
Факторами ризику інсектної алергії є спадкова схильність до алергічних реакцій, а також робота, пов'язана з постійним контактом із комахами (пасека, в коморі / на жуків).
Клінічна картина різноманітна і залежить від шляхів надходження алергену в організм, виду та титрів специфічних антитіл та реактивності організму. Найбільш вивчена інсектна алергія на укусування бджолами. За часом виникнення та механізмом розвитку розрізняють ранні (95-98% випадків) та пізні реакції. Ранні реакції починаються негайно або протягом першої години від моменту укусу. Чим раніше розвивається реакція, тим важче вона протікає. За тяжкістю ранні реакції ділять на 3 ступені. I ступінь - легка, при якій відзначаються свербіж шкіри, кропив'янка, набряк шкіри і підшкірної клітковини, слизових оболонок (небезпечний набряк язика і гортані), а також симптоми загального характеру (почуття жару, озноб, підвищення температури тіла, збудження або млявість). Може розвинутись артеріальна гіпотензія (слабкість, запаморочення, напівнепритомність). При II ступеня до зазначених проявів приєднуються симптоми, спричинені спазмами гладкої мускулатури внутрішніх органів: утруднене дихання чи ядуха, переймоподібні болі в животі, нудота, блювання, діарея. У жінок відзначаються біль у низу живота, кров'яні виділення зі статевих шляхів. Ill ступінь – важка загальна алергічна реакція – анафілактичний шок.
Пізні реакції на ужалювання розвиваються через 6-12 год і характеризуються генералізованим васкулітом із залученням до патологічного процесу судин шкіри, внутрішніх органів, ураженням нервової системи (демієлінізуючий процес).
При інгаляційному шляху поширення алергенів бджіл розвивається інгаляційна форма алергії у бджолярів, яка проявляється у вигляді алергічного риніту, кон'юнктивіту, бронхіальної астми. Контактна форма алергії характеризується ураженням шкіри кистей як дерматиту під час роботи з бджолами, рамками, прополісом. Бджолина отрута, прополіс, віск не мають перехресних реакцій із медом.
Інсектна алергія на укуси комах характеризується місцевими реакціями і відрізняється поліморфізмом (уртикарні, папульозні, геморагічні, бульозні, некротичні форми). На укуси мошок спостерігається бешиха реакція (див. Симулідотоксикоз). Підвищена чутливість шкіри до секрету слинних залоз москітів проявляється розвитком сверблячої вузликової висипки (див. Флеботодермія). У рідкісних випадках ях укус навіть однієї кровососної комахи може викликати генералізований уртикарний висип — кропив'янку, у винятково поодиноких випадках — анафілактичний шок.
Коморний і рисовий довгоносики містять кантаридин — похідне тетрагідрофурану, що викликає у людей подразнення шкіри та слизових оболонок, блювання, головний біль та судоми. Найважче отруєння протікають у дітей.
Продукти, заражені зернівками або чорним малим борошняним хрущаком, що має різкий запах, навіть після видалення цих комах викликають гострі шлунково-кишкові розлади.
Діагноз інсектної алергії ґрунтується на даних анамнезу, клінічній картині та результатах алергологічного обстеження: шкірне тестування з алергенами тіла та отрути перетинчастокрилих, лабораторні дослідження.
На базі проведених аналізів лікар-алерголог ставить діагноз і підбирає індивідуальне лікування.
Категорично не рекомендується займатися самолікуванням!
Прогноз перебігу цього захворювання зазвичай сприятливий. Однак, при важких системних реакціях можливий летальний кінець (при анафілактичному шоці, астматичному статусі).
Медичний центр "Оксфорд Медікал Дніпро" запрошує Вас на консультацію досвідченого лікаря-алерголога. У нашій клініці можна пройти якісну діагностику, результати якої дозволять скласти індивідуальну програму успішного лікування. Своєчасне звернення до лікаря дозволить не лише позбутися хвороби сьогодні, а й запобігти можливості її появи у майбутньому.
Ми працюємо для того, щоб Ви були здорові!
Акції
вул. Королеви Єлизавети ІІ
телефон:
(056)732-00-00
(056)736-66-66
(096)732-00-00
(099)732-00-00
вул.Калинова,1
телефон:
(056)732-00-00
(056)736-66-66
(096)732-00-00
(099)732-00-00
вул.Набережна Перемоги 110
телефон:
(056)732-00-00
(056)736-66-66
(099)732-00-00
(096)732-00-00
вул. Сімферопольська, 2К
телефони:
(056)732-00-00
(056)736-66-66
(096)732-00-00
(099)732-00-00
Записатися на прийом
Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом