УЗД суглобів – це один із діагностичних методів дослідження за допомогою застосування ультразвуку. Процедура була відкрита у минулому столітті, але досі залишається актуальною завдяки високій інформативності.
ЩО МОЖЕ ПОКАЗАТИ УЗД суглобів?
Ця діагностична процедура може показати порушення анатомічної цілісності суглоба, його дисфункцію, вроджені аномалії розвитку, зміну розміру та форми суглобової поверхні, ширину гіалінового хряща, стан оточуючих структур: нервів, судин, хрящової тканини, зв'язок, м'язового шару.
Людський організм складається з понад 200 суглобів, тому під час ультразвукового дослідження слід зазначити, який саме з них уражений. До того ж УЗД-апарат не може візуалізувати дрібні анатомічні структури. Найчастіше роблять УЗД таких суглобів:
- плечових;
- колінних;
- кульшових;
- ліктьових;
- гомілковостопних;
- променезап'ясткових;
- нижньощелепних;
- суглобів стопи;
- суглобів пензля.
ПРИ ЯКИХ СИМПТОМАХ ПРИЗНАЧАЮТЬ УЗД?
Приходячи на прийом до лікаря, пацієнт описує ряд скарг, які дозволяють лікареві зробити припущення про можливе захворювання. Але для встановлення остаточного діагнозу фахівцю знадобляться результати додаткових досліджень. Наведені нижче зміни є прямими показаннями до проведення ультразвукової діагностики суглобів:
- болючість;
- скутість у суглобах, яка заважає ходьбі, бігу, сидінню;
- змінена форма суглоба;
- збільшення його розмірів;
- набряклість;
- відчуття ущільнення;
- нещодавня травма суглоба;
- запальні процеси у суглобах;
- кульгавість;
- пухлиноподібне розростання.
Також УЗД суглобів проводиться пацієнтам віком від 45 років у профілактичних цілях, новонародженим. Ризик розвитку патологічного процесу підвищується, якщо в людини є гормональні порушення, надмірна вага, аутоімунні та системні захворювання. Цей метод використовується після механічних пошкоджень при підозрі на розрив сухожиль, м'язів, зв'язок.
ДІАГНОСТИКА ЗАХВОРЮВАНЬ ЗА ДОПОМОГОЮ УЗД СУГЛОБІВ
За допомогою застосування ультразвукового дослідження лікар може досконало зрозуміти, які патологічні та фізіологічні процеси відбуваються в суглобі. На підставі цього можлива постановка одного з діагнозів:
- синовіт – запалення синовіальної оболонки, що веде до появи рідини у суглобовій порожнині;
- наявність сторонніх тіл у суглобовій порожнині;
- травма меніска;
- ушкодження зв'язкового апарату;
- наявність рідини у суглобовій сумці;
- тендиніт – запалення сухожилля з наступними дистрофічними змінами;
- кістозні утворення;
- хвороба Лайма – інфекційне захворювання, яке передається з укусами кліщів, внаслідок якого розвиваються порушення з боку сполучної, серцевої, нервової систем та суглобів;
- ревматичний процес - патологія, що вражає суглоби та м'язи;
- артрит – запальний процес у суглобах;
- артроз – дегенеративно-дистрофічні зміни у структурі суглобів;
- бурсит - запалення суглобової сумки;
- лігаментит – ураження зв'язкового апарату через вплив інфекційного агента чи травмування.
Цей метод діагностики абсолютно безпечний для людського організму, тому може використовуватися у новонароджених, вагітних жінок, людей похилого віку. Тимчасовим протипоказанням до проведення цієї процедури є наявність відкритої рани в ділянці суглоба, накладений гіпс.
ПЕРЕВАГИ УЛЬТРАЗВУКОВОГО МЕТОДУ ДОСЛІДЖЕННЯ
Кожен метод діагностики має переваги та недоліки. Серед позитивних сторін ультразвукового дослідження варто звернути увагу на:
- можливість простежити роботу суглоба у поступовій динаміці;
- відсутність хірургічного втручання та розсічень шкірних покривів;
- низька цінова політика;
- можливість багаторазового проведення;
- висока якість візуалізації.
Якщо у вас залишилися питання щодо показань та протипоказань, особливостей проведення УЗД суглобів, зверніться за консультацією за номером телефону – 056-73-20-000.