*
показати повний текстКропив'янка (кропив'яна лихоманка, кропив'яна висипка, уртикарія) — шкірне захворювання, переважно алергічного походження, що характеризується швидкою появою сильно сверблячих, плоско піднятих блідо-рожевих пухирів, подібних до вигляду з пухирями від опіку кропивою.
Захворювання може бути самостійною (зазвичай алергічною) реакцією на будь-який подразник, або є одним із проявів будь-якого захворювання.
Кропив'янка - це дуже поширене захворювання. Приблизно кожна третя людина перенесла кропив'янку протягом життя хоча б один раз. Найчастіше захворювання зустрічається у жінок віком 20-60 років, що може бути пов'язане з особливостями їхньої нейроендокринної системи.
Розрізняють гостру та хронічну форми кропив'янки. Гостра форма кропив'янки триває кілька днів або один-два тижні. Хронічна форма протікає з рецидивами багато місяців або навіть роки, при цьому можуть чергуватись майже щоденні висипання та різні за тривалістю світлі проміжки.
Вирізняють так звану «штучну кропивницю». Під цим мають на увазі появу набрякової пухиреподібної смуги на шкірі після того, як по ній провели, наприклад, нігтем. У осіб, які страждають на звичайну кропив'янку, часто можна викликати подібні явища.
Лікування кропив'янки полягає у виявленні алергену та його усуненні. Зазвичай це легше зробити щодо гострої кропив'янки. При хронічному перебігу кропив'янки потрібно більш ретельне обстеження, що включає докладну історію захворювання, аналізу крові, сечі і калу, а також у деяких випадках і рентгенологічне дослідження.
За клініко-патогенетичними варіантами:
1. Фізична кропив'янка:
- дермографічна;
- кропив'янка, спричинена тиском;
- холодова;
- вібраційна;
2. Особливі форми кропив'янки:
- холінергічна;
- адренергічна;
- контактна;
- аквагенна;
3. Захворювання, віднесені до кропив'янки історично: - пігментна кропив'янка (мастоцитоз); - уртикарний васкуліт; - Спадкова холодова кропив'янка.
За типом течії:
1. Гостра (триває від кількох годин до 6 тижнів)
2. Хронічна (триває понад 6 тижнів)
Причини розвитку кропив'янки можуть бути екзогенними та ендогенними. До екзогенних належать фізичні, температурні, механічні, хімічні, фармакологічні (особливо антибіотики, сироватки) та харчові продукти. Ендогенними причинами є патології з боку внутрішніх органів, особливо шлунково-кишкового тракту, печінки, нервової системи.
Також причиною розвитку кропив'янки є укуси комах (комарів, бліх, москітів, мошок), оскільки в шкіру з їх слиною потрапляють хімічно активні речовини типу гістаміну.
Дуже велику роль грають глистяні інвазії.
Провідним механізмом розвитку кропив'янки є реагіновий механізм ушкодження. Як алерген частіше виступають лікарські препарати (антибіотики, рентгено-контрастні речовини та ін), сироватки, гамма-глобуліни, бактеріальні полісахариди, харчові продукти, інсектні алергени. Другий тип механізмів пошкодження може включатись при переливанні крові. Імуннокомплексний механізм може включатися при введенні ряду лікарських препаратів, антитоксичних сироваток та гамма-глобуліну.
Псевдоалергічна кропив'янка є наслідком впливу лібераторів гістаміну, активаторів системи комплементу або калікреїн-кінінової системи (лікарські препарати, фізичні фактори, харчові продукти, що містять ксенобіотики).
Ключову роль лікуванні даного захворювання грає правильно поставлений діагноз. Для цього Вам необхідно обов'язково звернутися до фахівця. Лікар, перш за все, зможе виявити та усунути всі патогенетичні фактори, що призводять до виникнення захворювання.
Велике значення мають:
Важливо виявити та пролікувати всі осередки хронічних інфекцій, виключити харчові та лікарські алергени. Обов'язкові консультації у невропатолога та отоларинголога, проведення обстеження на гельмінти та дегельмінтизація у разі їх виявлення.
Медичний центр "Оксфорд Медікал Дніпро" запрошує Вас на консультацію досвідченого лікаря-алерголога. У нашій клініці можна пройти якісну діагностику, результати якої дозволять скласти індивідуальну програму успішного лікування. Своєчасне звернення до лікаря дозволить не лише позбутися хвороби сьогодні, а й запобігти можливості її появи у майбутньому.
Ми працюємо для того, щоб Ви були здорові!
Акції
вул. Королеви Єлизавети ІІ
телефон:
(056)732-00-00
(056)736-66-66
(096)732-00-00
(099)732-00-00
вул.Калинова,1
телефон:
(056)732-00-00
(056)736-66-66
(096)732-00-00
(099)732-00-00
вул.Набережна Перемоги 110
телефон:
(056)732-00-00
(056)736-66-66
(099)732-00-00
(096)732-00-00
Записатися на прийом
Якщо ви не знайшли потрібну інформацію - зв’яжіться з нами зручним для вас способом