Кіста молочної залози є порожниною, заповненою рідиною, яка може утворитися в тканинах молочної залози. Це утворення, як правило, є доброякісним і хоча рідко становить загрозу для здоров'я, може викликати дискомфорт і вимагати уваги.
СИМПТОМИ КІСТ У МОЛОЧНИХ ЗАЛОЗАХ
Симптоми кіст у молочних залозах можуть варіювати в залежності від розміру, кількості та загального стану кіст. Основними симптомами, які можуть супроводжувати наявність кіст у молочних залозах є:
- почуття м'якого, рухомого утворення під час пальпації молочних залоз;
- біль чи дискомфорт молочних залоз, особливо перед місячними;
- можливе збільшення розміру молочної залози, особливо перед менструацією;
- чутливість або набряк шкіри в ділянці кісти;
- виділення із соска;
- підвищення температури;
- збільшення пахвових лімфовузлів.
ФАКТОРИ РОЗВИТКУ КІСТ У МОЛОЧНИХ ЗАЛОЗАХ
Поява кіст у молочних залозах пов'язана з різними чинниками, та його точні причини не завжди можуть бути однозначно визначені. Однак існує кілька факторів, які можуть сприяти утворенню кіст у молочних залозах:
- зміни рівнів гормонів, таких як естроген та прогестерон;
- фіброзно-кістозна мастопатія;
- генетична схильність;
- закупорка молочних каналів;
- застосування гормональної терапії.
ДІАГНОСТИКА КІСТ
Незважаючи на те, що деякі кісти можуть не викликати занепокоєння, їхнє дослідження є важливим етапом, оскільки стінки кісти та її вміст можуть мати злоякісну природу. Проте, здебільшого кісти є доброякісними утвореннями.
Як зазначалося раніше, підозра на кісту може виникнути при самостійному огляді, а пальпація молочних залоз дозволяє лікарю припустити наявність кісти на первинному огляді та призначити додаткове обстеження, таке як ультразвукове дослідження молочних залоз.
УЗД дозволяє більш точно визначити розміри кісти в молочних залозах та відрізнити її від фіброаденоми. Хоча лікар може розрізнити ці новоутворення під час пальпації (кіста зазвичай нерухома, тоді як фіброаденома, як правило, рухлива), остаточний висновок можливий лише після результатів УЗД молочних залоз.
Якщо розміри кісти перевищують півтора сантиметри або її поява пов'язана з розростанням папіломи усередині протоки молочної залози, то може бути призначена біопсія. Цей процес включає взяття невеликого зразка тканини з кісти для проведення дослідження і виключення її злоякісної природи. Біопсія проводиться під контролем ультразвукового апарату.
ЛІКУВАННЯ КІСТ МОЛОЧНИХ ЗАЛОЗ
У більшості випадків невеликі доброякісні кісти не вимагають активного лікування і лікар може запропонувати спостереження. Для великих або хворобливих кіст можуть використовуватись методи, такі як аспіраційна пункція, протизапальні препарати, хірургічне видалення, склеротерапія або лікування гормональними препаратами.
Важливо отримати консультацію лікаря для визначення найкращого підходу до лікування з огляду на індивідуальні особливості та характеристики кожного випадку.